site İçi Arama ( This webpage in search)
Özel Arama

ECBanner

"256Kbit sınırsız" tarih oluyor

Türk Telekom'un 256K sınırsız hizmetini 1024K'ya çıkartacağı yeni tarifesi gün sayıyor.

TTNET'in önümüzdeki günlerde ADSL hizmetinde indirime gideceği bilgisinin kulislerde kulaktan kulağa dolaştığını Haziran sonunda duyurmuştuk.

Duyumlara göre, 256Kbit sınırsız erişim seçeneğinde hızın, fiyat değişmeden, 1Mbit sınırsıza yükseltileceği ve 4 Mbit seçeneğinin de tarifeye ekleneceği bekleniyordu.

Telekom'un planlarına göre, 1 Temmuz'dan itibaren yeni tarifelerin devreye girmesi gerkiyordu ancak yeni aldığımız duyuma göre tarifeler onay almak üzere Telekomünikasyon Kurulu'nda inceleniyor. Kararın rekabete ve Telekom'un sözleşmelerine aykırı olmadığının tespit edilmesinin ardından yeni fiyat tarifesinin resmen duyurulacağını bekliyoruz.

Söz konusu gelişme gerçekleşirse, "çağın çok gerisinde" kalan hız ve fiyat seçenekleri nedeniyle rahatsızlıklarını dile getiren kullanıcıları memnun edecek bir adım atılmış olacak.

2006'yı 5 milyar dolar ciro ile kapatarak Türkiye'nin en büyük bilişim şirketi olan Türk Telekom'un yapacağı indirim ve tarife düzenleme haberlerini size iletmeye devam edeceğiz.
Pc'ye Yaz Temizliği

Hava ısındı, yavaşlamalar ve donmalar arttı. Peki her şey soğutma mı demek? Temizlik hızdır.

Hava ısındı, yavaşlamalar ve donmalar arttı. Peki her şey soğutma mı demek? Temiz bir PC her zaman daha hızlıdır.

Bilgisayarınız Pentium çift çekirdek işlemci, 1-2 GB bellek, kocaman bir HDD ve çok serin bir kasaya sahip olabilir. Sizi hiç yarı yolda bırakmamıştır, oldukça hızlı çalışmıştır ancak havalar ısınmaya başladığında kasanız ne kadar soğuk olursa olsun yavaşlamalar yahut donmalar baş göstermeye başlamış olabilir. Bunun nedeni ise hep kapalı halde duran kasanın fanlarından içeri doğru giren toz ve tüy parçacıklarının yavaş yavaş bilgisayarınızın içindeki donanıma nüfuz etmesinden kaynaklanabilir.

Unutulmaması gereken şudur ki; tozlu bir ortam donanım işlevleri doğru dürüst yapamamasına ve çok daha fazla ısınmaya neden olacaktır.Kasanızın içini ve tüm donanımınızı en az 6 ayda bir temizlikten geçirmenizi öneriyoruz ve yazımıza geçiyoruz.

Yaz temizliğine girişmeden önce cihazlarınızı neyle temizleyeceğinizi iyi seçmek gerekir. Fazla ıslak ve sulu temizlik maddeleri, hassas ve elektronik olan parçalarınıza oldukça fazla zarar verebilirler.

Bilgisayarınızın kasasının dışında yoğun olmayan kimyasal içerikli maddeleri tercih edebilir kasanızın rengini elinizden geldiğince ilk günkü haline döndürmeyi başarabilirsiniz. Kasanızın içindeki temizlikte ise kesinlikle herhangi bir sıvı kullanmayın, kasa temizliği için ihtiyacınız olan tek şey nemli bir bez olacaktır.

En temiz ofis ve ev ortamlarındaki bilgisayar kasaları bile zamanla kir ve pislik bakımından inanılmaz bir hale gelebilirler. Siz bilgisayarınızda oyun oynarken ya da nette sörf yaparken, soğutma için dışardan alınan sıcak hava tozu, kiri veya tüyü ile olduğu gibi fanlarınızdan geçerek işlemcinizi veya güç desteğinizi soğutacaktır. Kasa içine alınan bu kadar pislik zerreciği kendi kendine imha edilemediği için kasanızın kenarlarına, kablolara ya da parçaların üzerlerine yapışmış olacaktır.

Kasanızın elektriğini çektiğinizden emin olduktan balkon gibi havadar bir yerde yavaşça açmaya başlayın. Statik elektriği aldığınızdan emin olduktan sonra tozları ya sıkıştırılmış hava kullanarak ya da çok hafif nemli bezinizle alınız.

Sıkıştırılmış hava püskürtme makineniz yoksa kullanacağınız en kolay yöntem üflemek olacaktır ama bunu yaparken ağzınızdan çıkabilecek bir tükürük damlasının da donanımınıza zarar vereceğini asla unutmayın. İnce fırçalar da işinize oldukça fazla yarayacaktır. Temizlik boyunca da asla elektrikli süpürge makinesi kullanmayın.

Bilgisayarınızda hayati öneme sahip olan fanlar kirli hava yüzünden zamanla toz yumakları haline gelirler. Toz yumağı haline gelen fan ise işlemsiyi, ekran kartı ve kasayı soğutamamaya ve haliyle cihazların haddinden fazla ısınmalarına neden olur. Haddinden fazla ısınan cihaz işlevini doğru dürüst yapamadığından dolayı bilgisayarda yavaşlamalara ve donmalara neden olacaktır. Ancak zaman ilerledikçe ve sıcaklık artıkça da donanım sıcaktan yanmaya ve tamamen bozulmaya başlayacaktır.

Unutmayın ki; fanın soğutamamasından dolayı yanan bir parça tüm ana karta ve dolayısıyla tüm parçalara tesir edecek ve dolayısıyla sizi yeni bir bilgisayar alma zorunda bırakacaktır.
Fan temizliğinde fana kesinlikle üflemeyiniz. Çünkü fan, oturmuş olduğu düzenek altındaki motor sayesinde sabit bir eksen etrafında döner, fan durduk yere farklı yerden hava alır dönerse yörüngesini şaşırabilir ve sağlıklı dönmemeye başlayabilir.

Fanınızı temizlemek için nemli bez, ulaşamadığınız yerlerde de kulak çubuğu kullanabilirsiniz.

Kasanızın içini neredeyse temizlediğinize göre onu yavaşta kapatabilir ve yerine takabilirsiniz. Ancak kasanıza bağlı olan kabloların oldukça kirli olduğunu fark ettiniz ve bir şeyi yapıyorsam tam yapayım dediniz.

O zaman sıra geldi kablo temizliğine. Kablolarınızın elektrikle ilişiğinin kesildiğinden emin olduktan sonra kuru bir bezi alkol ya da kolonya kullanarak nemli bir hale getirin ve bir uçtan diğer uca silin. 10-15 dakika geçmeden kablolarınızı herhangi bir üniteye bağlamayın ya da prize sokmayın. Üzerinde kalabilecek küçük bir damla sıvı bile oldukça tehlikeli olabilir.

Araştırmalar bir ofis tuvaletinin bile bir ofis masasından daha az bakteriyi üzerinde barındırdığını gösteriyor. Tuvaletler sürekli hijyenik maddelerle temizlenmekte ancak ofis masaları oldukça uzun aralıklarla temizlenmektedir. Tahmin edebileceğiniz ofis masasında en çok kullanılan cihaz olan klavye de zamanla bakteri yuvası haline gelmektedir. Bu yüzden en çok temiz kalması gereken bilgisayar parçası da klavye olmalıdır.

Klavye temizliği ilk yapmanız gereken bilgisayar tamamen kapalıyken, onu ters çevirip sallamak olacaktır. Böyle içersine düşmüş olabilecek küçük sert maddeleri düşürebilirsiniz. Tuş aralıklarını nemli bir kulak temizleme çubuğuyla fazla bastırmadan silebilirsiniz. Eğer daha sağlıklı bir temizlik isterseniz de bilgisayar mağazalarında ortalama 20 YTL civarında satılan hava spreylerinden edinebilirsiniz. Tuşları ise anti bakteriyel ıslak mendillerle silmeniz oldukça sağlıklı olacaktır.

Toza ve kire karşı en hassas olabilecek aygıtlar optik okuyucu ve yazıcılardır. Çünkü hafif bir tozlanma dolayısıyla, okuma işlemini gerçekleştiren lazer okuma işlevini kaybederek sıkıntılı anlar yaşatabilirler.

Optik okuyucu içersindeki kiri temizlemenin en güzel, belki de tek yolu çok ucuz bir fiyata hemen her CD satan dükkanda bulabileceğiniz bir temizleme kiti kullanmak olacaktır. Bu kit bir boş CD üzerine iliştirilmiş iki adet temizleyici kumaş parçası ve temizlik kimyasalından oluşmaktadır.

Bildiğiniz monitörler de kısa zaman içersinde kir yuvası haline dönebilmektedirler. Monitör temizliği için kesinlikle içini açmamalısınız. Dış yüzey temizliğinde de daima nemli bir bez kullanmanız gerekiyor.

Eğer monitörün yüzeyi çok kirlenmiş ve kasası da tozdan görünmeyecek bir hal almışsa bez alkol ile nemlendirilebilir. Ekrandaki lekeler içinse cam spreyi kullanılabilir ancak kimyasal zerrelerinin kesinlikle kasanın içine kaçmadığından emin olmanız şartıyla.

LCD monitörlerin ekranı çok hassas bir yapıdan oluşmuştur. Parmağınızla hafifçe dokunduğunuzda bile izi kalan ve yine parmağınızla lekeyi çıkarırken daha kötü bir hale gelen bir kristal yapısının temizliği için kullanılacak en güzel malzeme bir gözlük camı temizleyicisi olacaktır.

Küçücük bir bezle çok güzel sonuçlar alabileceğiniz gibi yine hemen her bilgisayar mağazasında bulabileceğiniz bir LCD temizleme spreyi ve özel beziyle tozdan, kirden kurtulabilirsiniz.

0 yorum:

HAK SAHİPLERİNE ve YASAL MAKAMLARA Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, hukukiletisim@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Buraya ulaşan talep ve şikayetler Hukuk Müşavirimiz tarafından incelenecek, şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır. Ayrıca, mahkemelerden talep gelmesi halinde hukuka aykırı içerik üreten ve hukuka aykırı paylaşımda bulunan üyelerin tespiti için gerekli teknik veriler sağlanacaktır. Toplist Ekle * Blog * Full Download * Yemek Tarifi * Add Url * Cep Telefonları * Ödevler * Komedi * Gelişim * Türkiye * Osmanlı * Tvİzle * AOF * Gazete OKU * Videoİzle * Online Dergiler* Kpss Blog

Template by:
Free Blog Templates

 
Blog * Download * Yemek Tarifi * Add Url * Ödevler * Komedi * Gelişim * Türkiye * Osmanlı * Tvİzle * AOF * Gazeteler * Videoİzle